4 Ocak 2017 Çarşamba

Web Sitesi Türleri Ve Kullanım Alanları Nedir?

Web siteleri hazırlanırken temel olarak tasarım ve kodlama kriterleri ile sınıflandırılır.

Tasarım bir göreceli bir kavram olduğu için her site için ayrı tasarım kullanılmaktadır. Tasarım ölçütleri belirlenirken söz konusu sitenin sektörü (ticari site ise) ve kurumsal renkleri göz önüne alınır. El olarak müşterinin tasarımcıdan istemiş olduğu özel tasarım fikirleri veya modelleri ile web sitesi tasarımı hazırlanır.

Kodlama kısmında ise web sitesinin yetenekleri ele alınır. Kodlama ile web tasarımında oluşturulan görsel öğelere canlılık ve interaktiflik kazandırılır. Ayrıca web sitesi üzerinden yapılan her bir işlem için kodlama gerekmektedir. Örneğin: sayfalar arası geçişte, iletişim formlarında, e-ticaret sistemlerinde ve buna benzer çeşitli modüllerin kullanıcı ile etkileşime girebilmesi için kodlar kullanılır.

Bu iki kriter doğrultusunda web sitelerini şöyle sıralayabiliriz:

Kişisel Siteler: Bir kişiyi tanıtmak için kullanılan sitelerdir. Genelde, kişinin özlük bilgileri, fotoğrafları ve iletişim bilgileri bulunur.

Tanıtım Siteleri: Belirli bir konu hakkında bilgi veren sitelerdir.

Toplumsal Siteler: Genel konularda topluma bilgi veren ve toplumdan bilgi toplayan sitelerdir.

Şirket Siteleri: Herhangi bir sektörde yer alan herhangi bir şirketin tanıtım siteleridir. Bu sitelerde şirketin profil bilgileri, ürün kataloğu, ürün satış sayfaları, iletişim sayfaları gibi sayfalar bulunmaktadır.

Portal Siteleri: Birçok konuda içerik sağlayan, günlük veya daha kısa sürede güncellenen ve zengin içerik sunan web siteleridir. Bu siteler belirli bir konu ile içerik sunmazlar. Etik kurallar doğrultusunda birçok kaynaktan derlenen verileri ziyaretçilerine sunar ve birçok web sitesine bağlantılar kurarlar. Ayrıca vermiş oldukları çeşitli servisler ile diğer web sitelerine içerik sunabilirler.

E-Ticaret Siteleri: Birçok kategori ile listelenmiş ürünlerin tanıtımını ve satışını gerçekleştiren sitelerdir. Bu siteler aracılığı ile internet üzerinde kredi kartı kullanarak istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

Forum Siteleri: Çeşitli konu başlıkları altında insanların bilgi alışverişinde bulunduğu ve tartıştıkları web siteleridir.

Dosya Paylaşım Siteleri: Herhangi bir programı veya dosyayı diğer insanlar ile paylaşmak istediğinizde bu gibi siteler devreye girer. Elinizde bulunan dosyaları bu sitelere yüklersiniz ve bu siteler ile dosyalarınızı hep depolayıp hem de paylaşabilirsiniz.

Eğlence Siteleri: İnsanların girip eğlendikleri web siteleridir. Bu sitelerde çeşitli konu başlıkları altında oyunlar, fıkralar, masallar gibi aktiviteler bulunmaktadır.

Oyun Siteleri: Belirli bir senaryosu olan ve çoklu oyuncu desteği sunan ve bir oyun Arabirimi olan web siteleridir. Bu gibi sitelerde sadece oyun oynanır.

Bu saymış olduğumuz web sitesi türlerini arttırmak elbette mümkündür. Şimdilik en azından web sitelerinin ne gibi konularda rol aldığını bilmemiz bizim için yeterli olacaktır.

x
x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsun.

Yeni yayınlardan haberdar olmak için facebook sayfamızı takip etmek isteyebilirsin.

İlgini çekebilecek birkaç şey daha var. Hemen göz atmak için anasayfa'ya uğrayabilirsin:

Facebook'a Git Anasayfa'ya Git