23 Aralık 2016 Cuma

Web Sitesi Nedir?

Web Sitesi, internet üzerinden dünyaya açılmanızı sağlayan bir dijital platformdur. Web sitelerinin genel amacı; topluma bilgiler veren, toplumdan bilgi toplayan ve bu bilgileri paylaşan merkezdir. Web siteleri ile belirli bir konu hakkında metin, resim, ses ve video biçimlerinde bilgi sunabilirsiniz.

Bir web sitesi üç bileşenden oluşur. Bunlar; Tasarım, İsim, Alan şeklinde sıralanır.

Tasarım: Web sitesini oluştururken kullanmış olduğunuz materyallerin bileşimidir. Bir web sitesini oluşturmak için birden fazla sayfa tasarımı yapılır. Hazırlanan bu sayfalar bir anasayfa (index) üzerinde yer alan menü ile birbirine bağlantı kuracak şekilde bir bütünü teşkil eder. Anasayfada yer alan menü ile web sitesinin sayfaları arasında gezinti sağlanabilir. Ayrıca her bir sayfa üzerinde yer alan çeşitli bağlantılar ile (link, köprü) diğer web sitelerine de bağlantı kurulabilir.

İsim: Web sitenizi internete açmak istediğinizde öncelikle web sitenizin bir tanımlayıcı bilgisi olması gerekmektedir. Bu; dijital platformda IP (International Protocol Number, Uluslararası Protokol Numarası) diye tanımladığınız bir numaralandırma sistemidir. Bu numaralandırma sistemi ile web siteniz internet üzerinde bir adrese sahip olur. Fakat uzunca bir rakamlar bütünü insan hafızasında uzun süreli kalamayacağı için web sitenizin IP'sine bir isim verilir. Bu isim www ile başlar ve com, net, org gibi uzantılar ile biter. Bu iki etiket arasında kalan tanımlayıcı isim ise bizim web sitemizin IP numarasının yansıma adı olmuş olur. (www.koddostu.com gibi...). Bizlere web sitesi ismi satan firmaların vermiş olduğu servise ise Domain servisi denmektedir.

Alan:  Web sitesini internete açmak istediğinizde öncelikle sitenize ait olan tasarım dosyalarını bir veri depolama ve internet ağına açma merkezlerine yüklemelisiniz. Bu merkezlerin vermiş olduğu servisin adına Hosting servisi denmektedir. Bu şirketlerin sunmuş olduğu servislerin türüne göre bize en uygun olanını seçerek web sitemizi o alana taşımamız gerekir.  Sonrasında ise web sitemizin Domain adını bu alana yönlendirdiğimiz taktirde web sitemiz yayında olmuş olur.

Görmüş olduğunuz gibi bir web sitesini oluşturmak için öncelikle bir tasarıma sahip olmamız gerekir. Sonrasında web sitemizi tanımlayacak bir isme ve web sitemizi yükleyeceğimiz bir alana ihtiyacımız olacaktır.

x
x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsun.

Yeni yayınlardan haberdar olmak için facebook sayfamızı takip etmek isteyebilirsin.

İlgini çekebilecek birkaç şey daha var. Hemen göz atmak için anasayfa'ya uğrayabilirsin:

Facebook'a Git Anasayfa'ya Git