26 Temmuz 2014 Cumartesi

WordPress mi Blogger mı?

Blog sitesi kurmaya karar verdikten sonra en çok soruların sorulardan bir tanesi hangi blog hizmetini tercih etmeliyim oluyor. Şuan blog dünyasına baktığımızda ön plana 2 dev isim ön plana çıkıyor. Bir tanesi Google'ın hizmeti olan Blogger, diğeri ise Wordpress oluyor. İkisinin birbirinden üstün yanları var.


Seo; konusunda Blogger önde başlıyor diyebiliriz. Seo konusunda ve İndex alma hızını baktığımızda ön plana çıkıyor. Wordpress hızlı index konusunda ve seoda sınıfta kalıyor. Tabi işin ehli iseniz wordpress index hızı bakımından geliştirebilirsiniz. Genelde blogger'da yazılan yazılar kısa sürede indexleniyor ve hatta ilk sırada bile çıkıyor bazen. Google'ın istediği tasarımdan çok içeriğe bakıyor olması.

Tema; konusuna gelince bu pulvard Wordpress çok çok önce. Her ne kadar son zamanlarda Blogger temaları gelişsede wordpress'i geçecek düzeyde değil. Wordpress'te temayı panelden ayarlamalar yapabiliyorsun. Fakat blogger için kod bilginizin olması lazım. Wordpress ilk başlarda sadece blog temaları hazırlanıyordu. Yazıların listelendiği basit türden blog temaları. Ama wordpress'E gereken destek gelince artık wordpress ile blog temasındna forum temasına kadar hatta e-ticaret temaları bile hazırlanır hale gelmiş durumda. Blogger temalarda kodlar az olduğundan dolayı temaya yapabileceğimiz şeyler sınırlı kalıyor.Ama işini iyi bilen kodcular blogger ile de güzel temalar yapabilirler.Şahsi fikrim tema konusunda wordpress her zaman bir adım öndedir.

Eklenti; konusunda ise wordpressin açık ara lider olduğunu söyleyememiz hiç yanlış olmaz. Çünkü wordpresste her işlemimizi eklentiler sayesinde halledebiliyoruz. Sitemap, seo, arşiv, iletişim vs konularında birer sayfa hazırlamak istediğimizde yükleyeceğimiz eklentiler ile kodlarla uğraşmadan saniyeler içinde istediklerimizi yapma imkanı sahibiz. Aynı şekilde bloggera baktığımızda blogger’ın bizlere sunduğu bir takım gadgetler dışında sadece kodlar ile bir takım eklentiler üretebiliyoruz ve bunları yapmak için bir takım kod bilgilerine ihtiyacımız olabiliyor. Wordpress ekletileri için sıfır kod bilgisi ile bile işlemlerimizi halletmemiz mümkün. Eklenti konusunda ise de şahsi fikrim wordpress’in en az üç-beş adım önde olduğudur.

Destek; konusunda ise wordpress kullananların sayısı fazla ve bu alanda bilgi birikimi çok kişi olduğunu düşündüğümüzde wordpress’in destek olanakları daha fazla gibi. Şuana kadar vakit geçirdiğim webmaster forumlarında wordpress konularının daha fazla olduğunu gördüm. Bu da destek konusunda wordpress’in üstün olduğunun göstergesi.

Blogger ve wordpress'i kullanmış birisi olarak bundan sonraki yerde şahsi görüşlerimi dile getiricem. İki senden fazla blogger kullandım. Kullanım kolaylığı olarak eskiden blogger oldukça iyiydi. Kullanım paneli oldukça basitti ve yediden yetmişe herkes rahatlıkla kullanabilmekteydi fakat şuan biraz karmaşık gibi geldi bana.Aynı şekilde şuan wordpress’in admin paneli gayet basit tasarlanmış rahatlıkla kullananılabilecek bir seviyede. Bloggerde etiketler ve kategoriler aynı yerde olması ve Wordpress'in hem etiketler hem de kategoriler için ayrı bir yapısı olması çok güzel ve seo açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Wordpress mi Blogger mi derseniz? Ben şüphesiz Wordpress derim.

x
x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsun.

Yeni yayınlardan haberdar olmak için facebook sayfamızı takip etmek isteyebilirsin.

İlgini çekebilecek birkaç şey daha var. Hemen göz atmak için anasayfa'ya uğrayabilirsin:

Facebook'a Git Anasayfa'ya Git