24 Haziran 2014 Salı

Hangi Forum Yazılımını Seçmeliyim?

Birçok kişi forumun öldüğünü düşünür. Artık eskikisi kadar rabet görmediğini düşünürler. Fakat işin aslı öyle değil. Eskiden forumlara rabet çoktu. Son zamanlarda Sosyal Medya'nın işi içine girmesiyle forumlarda uzun süre takılanların sayısı azaldı.

Hangi Forum Yazılımını Tercih Etmeliyim?

Forum yazılımlarına baktığımızda birçok farklı sistemli forum yazılımları olduğunu görüyoruz. Bunların bazıları ücretli olurken bazıları da ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz olarak phpBB,Mybb, SMF gibi yazılımların önce çıktığını görüyoruz. Vbulletin, Woltlab Burning Board, Xenforo ise belli bir para ödeyerek kullanabildiğiniz ücretili forum yazılımlarıdır.

Günümüze baktığımızda en çok kullanıcısı olan ve tercih edilen forum yazılımı olarak Vbulletin'in olduğunu söyleyebiliriz. Ücretsiz yazılımların tasarımsal olarak pek iç açıcı olmadığını görüyoruz.Üst düzey kaliteli yazılımcıları, vBulletin’i Internet Brands firmasının satın almasından sonra şirketten ayrıldılar ve kendi yazılımlarını geliştirmeye başladılar.  

Xenforo son zamanlarda yeni olmasına karşılık başarılı bir çıkış yakalamış durumda. Kullanıcıların hayran kaldıkları forum yazılımı, sistem olarak göze hitap eden, akıcı bir yazılım olarak gözleri doldurmayı başarmış gibi görünüyor. Fakat fiyatına baktığımızda biraz tuzlu gibi görünüyor. Yazılımın lisans ücreti 140$, yani yaklaşık 275 TL. Hal böyle olunca kimileri tarafından tercih dışı kalıyor.

Woltlab Burnin Board’a (WBB) baktığımızda ise, ülkemizde popüler olmasa da diğer Avrupa ülkelerinde geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Güvenlik, işlevsellik, geniş ve özelleştirilebilir tema seçenekleri, gönüllü geliştiriciler tarafından sağlanan geniş eklenti desteği ve yazılıma hakim duran Alman disiplini kullanıcılarının gönlünü alıyor. Ayrıca yakın zamanda çıkacak olan 4.0 sürümünün demosuna bile övgüler yağmakta. Ayrıca fiyat olarak da diğer ücretli yazılımlardan daha makul diyebiliriz. Forumun lisans ücreti 49€ ve ömür boyu bu lisansı elinizde bulundurabiliyorsunuz.

WBB’nin bir dezavantajı, dil olarak ülkemize gereken desteği gösterememesi. WBB’nin Türkçe dil seçeneği varsayılan olarak geliyor. Fakat dağıtılan eklentilerde Türkçe dil desteği görmek oldukça zor. Bu eksikliği kapatacak Türkçe siteler de, yazılımın rağbet görmemesinden dolayı yok denecek kadar az. Rağbet görmemesinin bir nedeni de, bu tür Türkçe destek sitesinin olmaması.


Sonuç olarak, hemen hemen tüm forum yazılımlarını kullanmış bir olarak size Vbulletin ve Xenforo kullanmanızı öneririm. Fiyat olarak ve görsellik olarak bakıcak olursak Vbulletin'i tercih edebilirsiniz.

Yok ben ücretsiz yazılım düşünüyorum diyorsanız tercihinizi Mybb'den yana kullanabilirsiniz.

x
x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsun.

Yeni yayınlardan haberdar olmak için facebook sayfamızı takip etmek isteyebilirsin.

İlgini çekebilecek birkaç şey daha var. Hemen göz atmak için anasayfa'ya uğrayabilirsin:

Facebook'a Git Anasayfa'ya Git