13 Temmuz 2014 Pazar

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu


Birçok blog yazarı bloggerden sonra wordpress'i tercih ediyor. Fakat wordpress blogger kadar sorunsuz olmayabiliyor. Çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor. Bu sorunlardan bir tanesi de beyaz sayfa hatası. Oldukça sık rastlanılan bu hata çeşitli sebeplerden karşımıza çıkabilir.

Bu hatayla ilgili çözüm yolları üretmeye çalışıcaz. Birçok sorunun kaynağı olan ve genelde çözümü olan eklentileri kontrol etmeniz gerekecek. Son zamanlarda kurduğunuz eklentileri kapatıp deneyin. Sorun eklentiden kaynaklı ise o ekletinin yerine başka bir eklenti kullananın. Tarayıcınızın çerezlerini sıfırlayıp sayfaya tekrar giriş yapmayı deneyin, eğer yine aynı ise wordpress içinde content/plugins dizinindeki eklentiye ait klasörü silin.

 Hala aynı ise wp-content klasöründeki plugins klasörünün adını pluginsold olarak değiştirin ve tekrar panele erişmeyi deneyin, eğer sorun eklentilerden birinden kaynaklanıyorsa sorun düzelecektir. Sorun düzelirse plugin klasörünün adını eski haline getirin ve klasör adı değiştirme işlemini tüm eklentilerin klasörlerinde deneyip sorunlu eklentiyi bulabilirsiniz.

Diğer bir sebep ise erişim haklarıyla ilgili. Hosting panelinize girdikten sonra wp-content ve alt klasörlerinin CMOD değeri 755 olmalı. Eğer değilse düzeltin ve tekrar admin paneline giriş yapmayı deneyin. Eğer zaten 755 ise sorun burdan kaynaklanmıyor demektir.

 imdi de wp-config.php’yi indirin ve notepad++ ile açın. Eğer kodlama biçimi UTF-8 (bomsuz) ise ANSI yapın ve kaydedin. Eğer zaten ANSI ise işlemin tersini yapın. Daha sonra eski dosyanın yerine upload edin. Eğer veritabanı parolanızda çeşitli karakterler varsa bu hata genelde bu yüzden olur.

 Yine olmadıysa content klasöründe themes içindeki aktif temanızın klasörünün adını değiştirin, düşük bir ihtimal olsa da bazen temadan kaynaklanabiliyor bu sorun. Genelde işlevsel temalarda. Temalardaki bazı kodlama hataları bu hatayla karşılaşmamıza neden olabiliyor.

 Tüm bu yaptıklarınız sorunu çözmediyse wordpress’i tekrar kurmanızı önerebilirim. Eski wp-config dosyanız, ve uploads klasörünüz hariç herşeyi silin ve worpressi baştan kurun. Sorun hala devam ediyorsa hosting firmanızla görüşmenizde fayda var.

x
x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsun.

Yeni yayınlardan haberdar olmak için facebook sayfamızı takip etmek isteyebilirsin.

İlgini çekebilecek birkaç şey daha var. Hemen göz atmak için anasayfa'ya uğrayabilirsin:

Facebook'a Git Anasayfa'ya Git