7 Mart 2014 Cuma

Alexa Nedir? Alexa Değeri Nasıl Düşer?

Alexa: Amazon şirketine ait site sayac sitemidir. Bu sitenin işleyişi Dünya’daki ve ülkenizdeki milyonlarca siteden sizin sitenizin kaçıncı sırada olduğunu gösterir. Bunun yanı sıra hangi kelimelerde yükseldiğiniz ve hit geldiğini veya trafiğinizi de görebilirsiniz.
Alexa’ya kayıt olmak gerekmez. Google robotları sitenizi tanıdığı zaman Alexa sizi dizinine ekler. Bu dizin ile sitenizin kalitesini ölçebilirsiniz. Ülkemiz kendi içerisinde sitelerimizi sıralar. Yaklaşık 200,00 Değere yaklaşan site sayımız ile Alexa kendi içerisinde sıraya koyar. Peki bu alexa değeri neye bağlıdır.

Alexa Değeri Nasıl Düşer?

  1. Özgün içerik ve arama motorlarından gelen hite(ziyaretçilere) göre
  2. Ziyaretçinin sitenizde ne kadar süre kaldığına
  3. Bir günde aranma sayınıza
  4. Sitenizi ne kadar ve ne zaman güncellediğinize. Yani içerik girme sıklığınıza bağlıdır.
  5. Sitenizde yaptığınız çalışmalara bağlı(backlink vs) düşüş gösterebilir.

Düşük Alexa Değeri Ne İşe Yarar?

Her gün artan site sayısında kendinize güzel bir yer belirlemek bu kadar kolay değil. Çünkü sitenizin kalitesi bazı kişilere göre düşük alexa değeri ile ölçülür. Çoğu reklam veren önce Alexa değerinize bakar. Alexa değeri düşük sitelerden alınan çalışmalar siteler için çok önemlidir. Çünkü Alexa bir dayanışma üzerine kuruludur. Artan site sayısında birbirinizle kuracağınız dayanışmalarda her iki site yükselişe geçebilir. Fakat bu son günlerde artan site sayısı yüzünden bazı siteler eski sıralarından gerilere atılmıştır.

x
x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsun.

Yeni yayınlardan haberdar olmak için facebook sayfamızı takip etmek isteyebilirsin.

İlgini çekebilecek birkaç şey daha var. Hemen göz atmak için anasayfa'ya uğrayabilirsin:

Facebook'a Git Anasayfa'ya Git